Kzz 1179/2019 nedozvoljen dokaz

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Kzz 1179/2019
13.11.2019. godina
Beograd

U IME NARODA

Vrhovni kasacioni sud, u veću sastavljenom od sudija: Nevenke Važić, predsednika veća, Veska Krstajića, Dragana Aćimovića, Radmile Dragičević Dičić i Sonje Pavlović, članova veća, sa savetnikom Vrhovnog kasacionog suda Milom Ristić, kao zapisničarem, u krivičnom predmetu okrivljenog Milutina Šendekovića i dr., zbog krivičnog dela teško ubistvo iz člana 114. stav 1. tačka 3. Krivičnog zakonika i dr., odlučujući o zahtevu za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Miodraga Glogovca, podnetom protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Šapcu 1K 41/16 od 04.03.2019. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 451/19 od 27.06.2019. godine, u sednici veća održanoj dana 13.11.2019. godine, jednoglasno, doneo je

P R E S U D U

ODBIJA SE, kao neosnovan, zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Miodraga Glogovca, podnet protiv pravnosnažnih presuda Višeg suda u Šapcu 1K 41/16 od 04.03.2019. godine i Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 451/19 od 27.06.2019. godine.

O b r a z l o ž e nj e

Presudom Višeg suda u Šapcu 1K 41/16 od 04.03.2019. godine, između ostalih Milutin Šendeković oglašen je krivim zbog krivičnog dela pomoć učiniocu posle izvršenog krivičnog dela iz člana 333. stav 3. u vezi stava 1. Krivičnog zakonika, i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina u koju će mu se uračunati vreme provedeno u pritvoru od 26.01.2016. godine pa nadalje, kao i vreme provedeno u zadržavanju od 24.01.2016. godine do 26.01.2016. godine.

Presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Kž1 451/19 od 27.06.2019. godine, izrekom pod dva žalba Višeg javnog tužioca u Šapcu, žalba okrivljenog Milutina Šendekovića podneta lično, žalba branilaca okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Slobodana Staševića i adv. Miodraga Glogovca u celosti i žalba branioca okrivljenog AA, adv. Zorana Ilića, u neusvojenom delu, odbijene su kao neosnovane, a presuda Višeg suda u Šapcu 1K 41/16 od 04.03.2019. godine, u nepreinačenom delu potvrđena.

Protiv navedenih pravnosnažnih presuda, branilac okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Miodrag Glogovac podneo je zahtev za zaštitu zakonitosti zbog povrede zakona iz člana 485. stav 1. tačka 1) ZKP, sa predlogom da Vrhovni kasacioni sud usvoji zahtev, preinači pravnosnažne presude tako što će okrivljenog osloboditi od optužbe ili pak iste ukine i predmet vrati prvostepenom sudu na ponovni postupak i odlučivanje.

Vrhovni kasacioni sud je dostavio primerak zahteva za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužiocu, shodno odredbi člana 488. stav 1. Zakonika o krivičnom postupku i u sednici veća, koju je održao bez obaveštenja Republičkog javnog tužioca i branioca okrivljenog, smatrajući da njihovo prisustvo nije od značaja za donošenje odluke, (član 488. stav 2. ZKP), razmotrio spise predmeta sa odlukama protiv kojih je zahtev za zaštitu zakonitosti podnet, pa je našao:

Zahtev za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Miodraga Glogovca je neosnovan.

Branilac okrivljenog Milutina Šendekovića, adv. Miodrag Glogovac, u zahtevu za zaštitu zakonitosti navodi da je donošenjem pobijanih pravnosnažnih presuda povređen zakon iz člana 438. stav 1. tačka 1) ZKP, a u obrazloženju zahteva navodi da se presude zasnivaju na veštačenju barutnih čestica sa vozila orkivljenog Šendekovića, za koje uzorak je uzet dana 25.01.2016. godine, dok je veštačenje izvršeno 27.01.2019. godine, a da su čestice za potrebe veštačenja uzete bez prisustva okrivljenog i njegovog branioca. S toga, prema zahtevu, predmetno veštačenje predstavlja nedozvoljen dokaz na kome se ne može zasnivati sudska odluka, iz čega proizilazi da se zahtevom za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog pravnosnažne presude pobijaju zbog povrede zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1) ZKP.

Iznete navode zahteva za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog, Vrhovni kasacioni sud ocenjuje kao neosnovane.

Iz spisa predmeta proizilazi da je naredbom Višeg javnog tužioca Ktr 69/16 od 24.01.2016. godine, Odseku kriminalne tehnike OKP PU Šabac određeno uzimanje uzoraka za forenzičku analizu magnetnim tuferima sa delova motornih vozila – radi balističkog veštačenja i utvrđivanja barutnih čestica – tragova nitrita, a naredbom nadležnog javnog tužioca Ktr 69/16 od 27.01.2016. godine, određeno da se obavi balističko veštačenje utvrđivanja prisustva barutnih čestica na barutnim tuferima.

Dakle, iz navedenog proizilazi da uzimanje uzoraka za forenzičku analizu nije samostalna dokazna radnja preduzeta od strane ovlašćenih lica policije, već je mera izvršena na osnovu naredbe nadležnog javnog tužioca (član 285. stav 1. i 3. ZKP) koju su ovlašćena službena lica preduzela u skladu sa ovlašćenjima policije iz člana 286. ZKP, da u predistražnom postupku preduzima potrebne mere u cilju otkrivanja i obezbeđenja tragova krivičnih dela i predmeta koji mogu poslužiti kao dokaz i samim tim ne predstavlja dokaz na kojem se presuda ne bi mogla zasnivati, pa su suprotni navodi branioca okrivljenog ocenjeni kao neosnovani.

S tim u vezi i veštačenje navedenih čestica obavljeno je u skladu sa odredbama ZKP i isto predstavlja dokaz koji se može koristiti u krivičnom postupku, pa s toga navodi branioca kojima se ukazuje na sumnju na kontaminaciju čestica koje su predmet veštačenja, ne dovodi u pitanje zakonitost ovog dokaza.

Sa iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud nalazi da se zahtevom za zaštitu zakonitosti branioca okrivljenog neosnovano ukazuje da su pobijane pravnosnažne presude donete uz povredu zakona iz člana 438. stav 2. tačka 1. ZKP.

Sa iznetih razloga, Vrhovni kasacioni sud je na osnovu člana 491. stav 1. ZKP, navedeni zahtev branioca okrivljenog odbio kao neosnovan i odlučio kao u izreci presude.

Zapisničar-savetnik                                                                                         Predsednik veća-sudija

Mila Ristić,s.r.                                                                                                   Nevenka Važić,s.r.

Za tačnost otpravka

Upravitelj pisarnice

Marina Antonić