50 година издавања Билтена судске праксе Врховног суда Србије и Врховног касационог суда

Дана 25.септембра 2014.године у Палати „Србија“ свечано је обележен јубилеј, педесет година издавања стручне публикације Билтена судске праксе Врховног суда Србије и Врховног касационог суда, коме је присуствовао велики број званица: амбасадор Краљевине Норвешке у Републици Србији, амбасадор мисије  ОЕБС-а у Србији, представници амбасада у Републици Србији, представници делегације Европске уније и Савета Европе у Србији, представници међународних организација, представници Министарства правде, Високог савета судства, Друштва судија, Правосудне академије, Јавнобележничке коморе, Коморе извршитеља, Републичког јавног правобранилаштва, председници судова републичког ранга, председници апелационих судова, судије Врховног касационог суда и саветници у том суду, као и представници медија.

Тему скупа, поред свечаног, обележила су излагања у вези улоге билтена судске праксе највишег суда „У функцији уједначавања судске праксе“.

Скупу су се обратили председник Врховног касационог суда, Драгомир Милојевић, министар правде, Никола Селаковић, затим директор Програма поделе власти Америчке агенције за међународни развој (USAID), Брајан Ле Дук и амбасадор Краљевине Норвешке у Републици Србији, Нилс Рагнар Камсваг, као и судија Врховног касационог суда, главни и одговорни уредник Билтена Врховног касационог суда и последњи уредник Билтена Врховног суда Србије, судија Снежана Андрејевић, и судије Врховног суда Србије, који су раније били главни и одговорни уредници Билтена Врховног суда Србије, Миомир Баровић и др Зоран Ивошевић. Скуп је поздравио у име дугогодишњег издавача Билтена судске праксе и генерални директор „Интермекса“, Дејан Миланковић, као и заменик директора Програма поделе власти, Соња Простран.

Драгомир Милојевић, председник Врховног касационог суда је своје обраћање започео  поздравивши све угледне званице речима: „Захваљујем на вашем учешћу у овој посебној прилици – промоцији издања јубиларног двоброја и свечаног издања Билтена Врховног касационог суда посвећеног педесетогодишњици објављивања овог стручног часописа.“, а затим наставио речима:

„Осећам се почаствованим што сте дошли да својим присуством увеличате овај јединствени тренутак.

Ранији Врховни суд Србије, а сада Врховни касациони суд традиционално приређује Билтен судске праксе у коме се објављују правна схватања и правни закључци одељења тог суда, утврђени ради попуњавања правних празнина у позитивном законодавству, уједначавања судске праксе у случају доношења различитих одлука судова и судских већа или правилне примене закона у циљу остварења законске функције Врховног касационог суда у вршењу судске власти изван суђења и обезбеђења јавности рада ове највише судске инстанце.

Билтен садржи и сентенце о ставовима израженим у одлукама већа верификованим на седницама одељења Врховног касационог суда, релевантну судску праксу подручних судова и огледе посвећене спорним питањима примене позитивних прописа у пракси.

Ове године захваљујући нашем издавачу „Intermeхu“, USAID – Програму поделе власти, Савету Европе и норвешкој влади, Министарству правде објављујемо двоброј поводом јубилеја – педесетогодишњице објављивања билтена судске праксе највишег суда у Републици будући да је прва свеска билтена Врховног суда Србије објављена 1964. године, која се према правилима издаваштва, рачуна као прва година овог издања.

У име приређивача захваљујем и USAID- овом Пројекту – JRGA који је омогућио да Билтен број 2/2014 посвећен пракси Врховног касационог суда добију и све прекршајне судије који су у систему судске власти од 01 јануара 2010. године.

Сигуран сам да Билтен судске праксе Врховног касационог суда доприноси бољем сазнавању права и омогућава да на право, како то каже наш угледни академик Данило Баста,  гледамо и споља и изнутра и парцијално и свеобухватно и са подножја и са врха.

Могуће је да се сви не слажу са изнетим ставовима и схватањима, начином рада, али само зато што систем није савршен не значи да треба да престанемо да покушавамо да га побољшамо.

Стога апелујем, пре свега на све судије Врховног касационог суда да својим личним залагањима и радом допринесу доношењу што квалитетнијих сентенци и ставова који се објављују у билтенима.

За прославу овог јубилеја штампали смо и посебно – свечано издање билтена у тврдом повезу, са златотиском, сматрајући да својим квалитетом и актуелношћу наш билтен то заслужује, са жељом да и на овај начин, трајније сачувамо од заборава есенцијалне ставове највишег суда у Републици.

Захваљујем вам што сте својим присуством увеличали ову нашу промоцију.“

Министар правде, Никола Селаковић је између осталог, уз поздравну реч упућену присутнима, рекао: “Ефикасно правосуђе, уједначена судска пракса, једнакост свих пред законом, транспарентност рада судова кључ је уласка у Европску унију.

Министар Селаковић је истакао да је улога судија и судова непроцењива и од суштинског значаја за унапређење владавине права, заштиту индивидуалних слобода и обезбеђење једнаких права за све. „Пред судије се стављају све сложенији и захтевнији предмети и правни проблеми, а са друге стране, захтеви друштва и грађана јесу да се предмети реше у што краћем року“, рекао је Селаковић и додао да тај рок никад и ни у ком случају не сме да иде на штету квалитета и неједнаког поступања.

Селаковић је подсетио да су уочавајући неопходност уједначавања судске праксе у Републици Србији, Националном стратегијом за реформу правосуђа 2013-2018. године и њеним Акционим планом, прописане бројне мере и активности како би се отклониле уочене слабости у раду судства и обезбедила непристрасност и квалитет правде. Такође, он је рекао да се превазилажење слабости може постићи само уколико постоје јасни, разумљиви, лако доступни и усклађени прописи, како међусобно, тако и са правним тековинама Европске уније, међународним стандардима и уколико постоји уједначена и доступна судска пракса.

„Одређена одступања у тумачењу и примени закона могу се прихватити као саставни део сваког правосудног система, међутим, ова одступања не смеју бити таква да се у случајевима код којих постоји готово идентично или исто чињенично стање, доносе потпуно различите одлуке, што је данас неретка појава“, нагласио је Селаковић. Такође, он је изразио уверење да у циљу унапређења предвидивости правосудног система, пресудну улогу у уједначавању судске праксе треба да преузме Врховни касациони суд и да се заузимањем и објављивањем правних ставова Врховног касационог суда, мишљења и сентенци остварује тзв ”надлежност изван суђења” прописана Законом о уређењу судова.

„Крајњи допринос ове функције Врховног касационог суда треба да буде стварање предвидљивости исхода суђења и уједначавање судске праксе, што ће довести до смањења броја предмета пред Европским судом за људска права и до доследне примене заштите људских права на националном нивоу“, рекао је Селаковић и истакао да један од начина да се обезбеди доступност судске праксе јесте и објављивање Билтена Врховног касационог суда, у коме се објављују не само правна схватања и сентенце, већ се у значајној мери даје простор стручним радовима судија нижестепених судова.

Поред председника Врховног касационог суда и министра правде, скупу се обратио и Брајан Ле Дук, директор Програма поделе власти Америчке агенције за међународни развој (USAID), речима: „Билтен објављује одабране одлуке Врховног суда и на тај начин информише и усмерава нижестепене судове. Као део иницијативе да се усклади судска пракса у Србији, УСАИД-ов Програм поделе власти (СПП) је подржао билтен као и претрагу базе судске праксе преко интернета, на адреси „http://www.vk.sud.rs“.

Директор Програма поделе власти Америчке агенције за међународни развој (USAID), Брајан Ле Дук истакао је постојање дуге историје билтена судске праксе највишег суда, као водича кроз судску праксу, као и поново изражену посвећеност ка уједначавању судске праксе у Србији, која треба да обезбеди уједначенију примену права.

„Билтен је главно средство за давање смерница, које олакшавају судијама да донесу одлуке, а такође помажу адвокатима и странкама да претпоставе очекивани исход свог предмета. База судске праксе, коју је подржао СПП пројекат, део је веб сајта Врховног касационог суда и представља још једно средство које ће омогућити судијама и адвокатима да решавају предмете на предвидљивији и ефикаснији начин“, рекао је Брајан Ле Дук.

Амбасадор Краљевине Норвешке у Републици Србији, Нилс Рагнар Камсваг казао је да су независни судови и високи професионални стандарди важни за развој владавине права и економски просперитет сваке земље.

Обраћање судије Врховног касационог суда, Снежане Андрејевић, као главног и одговорног уредника Билтена судске праксе Врховног касационог суда, биће у потпуности објављено на веб страни „Билтен судске праксе Врховног касационог суда“, као и обраћање судија Миомира Баровића и др Зорана Ивошевића.