Rž g 1957/2015 dužina trajanja postupka; razumni rok i ponavljanje postupka

Republika Srbija
VRHOVNI KASACIONI SUD
Rž g 1957/2015
29.12.2015. godina
Beograd

Vrhovni kasacioni sud u veću sastavljenom od sudija: Snežane Andrejević, predsednika veća, Biserke Živanović i Spomenke Zarić, članova veća, u postupku radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku predlagača G.N. iz sela T., Č., koga zastupa Z.L., advokat iz B., odlučujući o žalbi predlagača izjavljenoj protiv rešenja Višeg suda u Beogradu R4 P br. 281/15 od 27.11.2015. godine, u sednici veća održanoj dana 29.12.2015. godine, doneo je

R E Š E NJ E

UKIDA SE rešenje Višeg suda u Beogradu R4 P br. 281/15 od 27.11.2015. godine i predmet SE VRAĆA prvostepenom sudu naponovni postupak.

O b r a z l o ž e nj e

Rešenjem Višeg suda Beogradu R4 P br. 281/15 od 27.11.2015. godine, odbijen je kao neosnovan zahtev predlagača G.N. kojim je traženo da se utvrdi povreda prava na suđenje u razumnom roku u postupku ranije Drugog opštinskog suda u Beogradu P 2149/09, a sada Prvog osnovnog suda u Beogradu P 3584/14, da mu se odredi primerena naknada u iznosu od po 150 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan isplate za svaku godinu trajanja sudskog postupka, kao i da mu se naknade troškovi postupka.

Protiv navedenog rešenja predlagač je blagovremeno izjavio žalbu, iz svih zakonom predviđenih razloga.

Odlučujući o izjavljenoj žalbi na osnovu člana 8b stav 3. Zakona o uređenju sudova („Službeni glasnik RS“ br.116/08... 101/13), primenom člana 386. u vezi člana 402. Zakona o parničnom postupku (''Službeni glasnik RS'' br. 72/11...55/14), u vezi člana 30. stav 2. Zakona o vanparničnom postupku (''Službeni glasnik SRS'' br. 25/82....''Službeni glasnik RS'' br. 46/95....6/15), na čiju primenu upućuje član 8v Zakona o uređenju sudova, Vrhovni kasacioni sud je ocenio da je žalba osnovana.

Iz spisa proizilazi da je predlagač u svojstvu tužioca 18.03.2009. godine Drugom opštinskom sudu u Beogradu, podneo tužbu protiv Republike Srbije kao tužene, radi naknade štete zbog neisplaćenih dnevnica za vreme ratnog stanja 1999. godine. Rešenjem P 1763/09 od 30.03.2009. godine sud pred kojim je postupak započet se oglasio apsolutno nenadležnim za postupanje po tužbi podnetoj 18.03.2009. godine i tužbu odbacio. Okružni sud u Beogradu je rešenjem od 09.07.2009. godine odbio kao neosnovanu žalbu tužioca, ovde predlagača, i potvrdio prvostepenu odluku. Predlagač je 08.05.2012. godine podneo predlog za ponavljanje postupka te je, postupajući po predlogu, Viši sud u Beogradu rešenjem Gž 4086/12 od 22.05.2013. godine dozvolio ponavljanje postupka, ukinuo rešenje Okružnog suda u Beogradu od 09.07.2009. godine i predmet ustupio Prvom osnovnom sudu u Beogradu na ponovni postupak. Po dostavljanju predmeta prvostepenom sudu, zakazano je i održano ročište dana 16.06.2014. godine, nakon čega je tužilac 30.06.2014. godine dostavio podnesak sa preciziranim tužbenim zahtevom. Sledeće ročište za glavnu raspravu koje je zakazano za 14.11.2014. godine nije održano zbog protesta advokata, a naredno ročište u parnici, koja se sada pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu vodi pod brojem P 3584/14, zakazano je za 04.11.2015. godine. U vreme odlučivanja o zahtevu, postupak pred pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu nije bio okončan.

Polazeći od ovako utvrđenih činjenica, Viši sud u Beogradu je ocenio da zahtev predlagača nije osnovan. Iz obrazloženja pobijanog rešenja proizilazi da je, postupajući po tužbi tužioca, Drugi opštinski sud u Beogradu okončao prvostepeni postupak donošenjem rešenja P 1763/09, svega 12 dana nakon podnošenja tužbe, a Okružni sud u Beogradu kao drugostepeni je potvrdio navedenu prvostepenu odluku po proteku roka od tri meseca i 10 dana. Postupak u predmetu je ovim pravnosnažno okončan, a predmet je, u skladu sa odredbama Sudskog poslovnika, bio arhiviran sve do podnošenja tužiočevog predloga za ponavljanje postupka. Prvostepeni sud zaključuje da je nakon donošenja odluke Ustavnog suda Republike Srbije u pogledu prava vojnih obveznika na isplatu dnevnica za vreme ratnog stanja 1999. godine, a kojom je utvrđena povreda prava i odluke kojom je dozvoljeno ponavljanje postupka, Prvi osnovni sud u Beogradu postupao u kratkim rokovima, zakazivao ročišta i poštovao načela hitnosti i ekonomičnosti u postupanju. Zbog navedenog, Viši sud u Beogradu nalazi da pravo predlagača na suđenje u razumnom roku u navedenom postupku nije povređeno.

Žalbom se osnovano osporava zaključak prvostepenog suda i ukazuje na pogrešnu primenu materijalnog prava.

Okončanje sudskog postupka u okviru razumnog roka je pravo učesnika u postupku koje proističe iz člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda izmenjene Protokolom broj 11, kao i člana 32. stav 1. Ustava Republike Srbije, te člana 10. Zakona o parničnom postupku. Razuman rok za okončanje postupka zavisi od svakog pojedinačnog slučaja, pre svega od složenosti činjeničnih i pravnih pitanja u konkretnom predmetu, ponašanja podnosioca zahteva i ostalih učesnika u postupku, postupanja nadležnih organa, kao i od prirode samog zahteva, odnosno značaja spornog prava za podnosioca zahteva i ostale učesnike. U ovom slučaju, iz obrazloženja prvostepene odluke proizilazi da je sud, radi ocene osnovanosti zahteva predlagača, postupak koji je vođen pred Drugim opštinskim sudom u Beogradu pod brojem P 1763/09 i ponovljeni postupak, koji se vodi pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu pod brojem P 3584/14, posmatrao kao dve odvojene celine. Predlog za ponavljanje postupka je vanredno pravno sredstvo čija je sadržina usmerena na obnavljanje pravnosnažno okončanog postupka. Nakon pravnosnažno okončanog postupka stranka ima pravo da upotrebi navedeno pravno sredstvo i postupak obnovi. Prema standardima ustanovljenim dugogodišnjom praksom Evropskog suda za ljudska prava, odredbe člana 6. stav 1. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, izmenjene Protokolom broj 11, primenjuju se na sve građansko-sudske postupke u kojima se odlučuje o građanskim pravima i obavezama stranaka, a period koji se uzima u obzir prilikom ocene pravnog standarda razumnog roka u građanskom sudskom postupku obuhvata vreme od trenutka kada je pokrenuta akcija, odnosno podnet inicijalni akt pred nadležnim sudom (odnosno od kada je podnosilac zahteva pristupio postupku koji je u toku), do trenutka kada poslednja odluka doneta od strane domaćeg pravnog sistema postane konačna i bude izvršena. Zaštitni mehanizmi iz člana 6. EKLJP ne primenjuju se na neuspešne pokušaje obnove krivičnog ili parničnog postupka (stav izražen u presudi Tumilovich v. Russia), dok god domaće vlasti ne pristanu da obnove neki postupak. Međutim, od trenutka kada se postupak obnovi, zaštitni mehanizmi iz člana 6. Evropske konvencije o ljudskim pravima i osnovnim slobodama se aktiviraju i primenjuju se na celokupan sudski postupak.

Imajući u vidu navedeno, prvostepeni sud je bio u obavezi da u skladu sa standardima Evropskog suda za ljudska prava, u postupku koji je obnovljen po vanrednom pravnom leku (predlogu za ponavljanje postupka) ceni celokupan period od podnošenja tužbe 2009. godine, pa do trenutka odlučivanja o zahtevu predlagača, umesto da navedene pravne situacije posmatra kao dva odvojena postupka. Zbog pogrešne primene materijalnog prava, činjenično stanje od značaja za odluku o zahtevu predlagača ostalo je nepotpuno utvrđeno, te je pobijana odluka morala biti ukinuta.

U ponovnom postupku, prvostepeni sud će uzeti u obzir iznete primedbe i ponovo oceniti sve okolnosti bitne za odlučivanje o zahtevu predlagača za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, nakon čega će biti u mogućnosti da pravilno primeni materijalno pravo i odluči o zahtevu.

Iz navedenih razloga, prvostepeno rešenje je primenom člana 401. tačka 3. Zakona o parničnom postupku ukinuto i predmet je vraćen prvostepenom sudu na ponovni postupak.

Predsednik veća – sudija

Snežana Andrejević,s.r.